MOSFET 2N-CH 50V 0.51A SSOT6
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 50V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 510mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2Ohm @ 510mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 1nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 20pF @ 25V
Power - Max 700mW
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)