MOSFET 2P-CH 20V 830MA SOT563F
Product Attributes:
Series PowerTrench®
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 P-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 830mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs 500mOhm @ 830mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.1nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 135pF @ 10V
Power - Max 446mW
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-563, SOT-666
Supplier Device Package SOT-563F
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-FDY1002PZTR-ND,FDY1002PZCT-ND,FDY1002PZDKR-ND
onsemi
1 1
onsemi FDY1002PZTR-ND,FDY1002PZCT-ND,FDY1002PZDKR-ND
Sku: TT-DKEY-FDY1002PZTR-ND,FDY1002PZCT-ND,FDY1002PZDKR-ND
Description of product
MOSFET 2P-CH 20V 830MA SOT563F
Product Attributes:
Series PowerTrench®
Product Status Active
FET Feature Logic Level Gate
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Power - Max 446mW