MOSFET N/P-CH 20V 0.45A SOT963
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration N and P-Channel
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 450mA, 310mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs 990mOhm @ 100mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.5nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 27.6pF @ 15V
Power - Max 350mW
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-963
Supplier Device Package SOT-963
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-DMC2990UDJ-7DITR-ND,DMC2990UDJ-7DICT-ND,DMC2990UDJ-7DIDKR-ND
Diodes Incorporated
1 1
Diodes Incorporated DMC2990UDJ-7DITR-ND,DMC2990UDJ-7DICT-ND,DMC2990UDJ-7DIDKR-ND
Sku: TT-DKEY-DMC2990UDJ-7DITR-ND,DMC2990UDJ-7DICT-ND,DMC2990UDJ-7DIDKR-ND
Description of product
MOSFET N/P-CH 20V 0.45A SOT963
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
Configuration N and P-Channel
FET Feature Logic Level Gate
Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
Power - Max 350mW