MOSFET 2N-CH 40V 45A 8TDSON
Product Attributes:
Series OptiMOS™
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Half Bridge)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Tj)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 9µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 701pF @ 25V
Power - Max 41W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)