MOSFET 2N-CH 60V 20A 8TDSON
Product Attributes:
Series OptiMOS™-T2
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.2mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 28µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 55nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4020pF @ 30V
Power - Max 65W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)