MOSFET 2N-CH 20V 0.6A 6DFN
Product Attributes:
Series TrenchFET®
Product Status Active
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 600mA
Rds On (Max) @ Id, Vgs 620mOhm @ 600mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 950mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.7nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 21.3pF @ 10V
Power - Max 265mW
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-XFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package DFN1010B-6
Grade -
Qualification -
Nexperia USA Inc.
Description of product
MOSFET 2N-CH 20V 0.6A 6DFN
Product Attributes:
Series TrenchFET®
Product Status Active
FET Feature Logic Level Gate
Power - Max 265mW