Features:
  1. 4 pin chassis female max. 20 A / 500 V. Four contact sockets: 4 x Ø 2.70 mm.
  3. The cable connection size is 2.5 mm (AWG 14) to 5 mm (AWG 12).
  4. The 4 pin panel mount socket can be soldered to the cable.
  5. The safe M20 panel jack for voltage transmission in industrial environment with a width of 30 mm.
  6. The metal construction with gold-plated contacts ensures a long service life.
  8. mounting hardware are included.
  9. The metal latch provides a secure connection and protects against data and power interruption.
  10. The maximum rated power for the mains coupler is 20 amps max.
  11. The max. operating voltage from the mains plug is rated at 500 volts.
  12. The 4 pin chassis connector features a quick plug connection and push button latch. The quick plug design allows for one-handed plugging and unplugging.
Package Includes:
1 x LP-20-J04SX-03-401-CNLINKO-4Pin Female Flange Mount Soldering Metal Connector
TT-RB-R123880
1 1
LP-20-J04SX-03-401-CNLINKO-4Pin Female Flange Mount Soldering Metal Connector
Sku: TT-RB-R123880