LED MOD EB SER WH LNR STR 3000K
Product Attributes:
Series EB Series™ Gen 3 Thrive
Product Status Active
Type LED Module
Color White, Warm
CCT (K) 3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength -
Configuration Linear Light Strip
Luminous Flux @ Current/Temperature 4940lm (Typ)
Current - Test 960mA
Temperature - Test 25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 40.6V
Lumens/Watt @ Current - Test 127 lm/W
Current - Max 1.92A
CRI (Color Rendering Index) 98 (Typ)
Viewing Angle 120°
Features -
Size / Dimension 1120.00mm L x 24.00mm W
Height 6.10mm
Light Emitting Surface (LES) -
Lens Type Flat
TT-DKEY-976-BXEB-L1120Z-30S4000-C-C3-ND
Bridgelux
1 1
Bridgelux 976-BXEB-L1120Z-30S4000-C-C3-ND
Sku: TT-DKEY-976-BXEB-L1120Z-30S4000-C-C3-ND
Description of product
Product Attributes:
Series EB Series™ Gen 3 Thrive
Product Status Active
Type LED Module
Color White, Warm
Wavelength -
Current - Test 960mA
Temperature - Test 25°C
Current - Max 1.92A
Viewing Angle 120°
Height 6.10mm