LED MOD EB SER WH LNR STRP 3500K
Product Attributes:
Series EB Series™ Slim Gen 3
Product Status Active
Type LED Module
Color White, Warm
CCT (K) 3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength -
Configuration Linear Light Strip
Luminous Flux @ Current/Temperature 2490lm (Typ)
Current - Test 700mA
Temperature - Test 25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 19.1V
Lumens/Watt @ Current - Test 186 lm/W
Current - Max 1.7A
CRI (Color Rendering Index) 80
Viewing Angle 120°
Features With Connector
Size / Dimension 590.00mm L x 12.70mm W
Height 4.30mm
Light Emitting Surface (LES) -
Lens Type Flat
TT-DKEY-976-BXEB-L0590U-35E1500-C-C3-ND
Bridgelux
1 1
Bridgelux 976-BXEB-L0590U-35E1500-C-C3-ND
Sku: TT-DKEY-976-BXEB-L0590U-35E1500-C-C3-ND
Description of product
Product Attributes:
Series EB Series™ Slim Gen 3
Product Status Active
Type LED Module
Color White, Warm
Wavelength -
Current - Test 700mA
Temperature - Test 25°C
Current - Max 1.7A
CRI (Color Rendering Index) 80
Viewing Angle 120°
Features With Connector
Height 4.30mm