LED TOPLED RED 625NM 2PLCC
Product Attributes:
Series TOPLED
Product Status Active
Color Red
Wavelength 625nm (Typ)
Current - Test 20mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.95V
Lumens/Watt @ Current - Test -
Current - Max 50mA
Luminous Flux @ Current/Temperature -
Temperature - Test 25°C
Viewing Angle 30°
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-PLCC
Supplier Device Package 2-PLCC
Size / Dimension 0.126" L x 0.110" W (3.20mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)
ams-OSRAM USA INC.
Description of product
LED TOPLED RED 625NM 2PLCC
Product Attributes:
Series TOPLED
Product Status Active
Color Red
Wavelength 625nm (Typ)
Current - Test 20mA
Lumens/Watt @ Current - Test -
Current - Max 50mA
Temperature - Test 25°C
Viewing Angle 30°
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-PLCC
Supplier Device Package 2-PLCC