LED OSLON BLK FLAT RED 626NM SMD
Product Attributes:
Series OSLON® Black Flat
Product Status Active
Color Red
Wavelength 626nm (620nm ~ 632nm)
Current - Test 350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.15V
Lumens/Watt @ Current - Test 73 lm/W
Current - Max 1A
Luminous Flux @ Current/Temperature 55lm (39lm ~ 71lm)
Temperature - Test 25°C
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1515 (3838 Metric)
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.148" L x 0.148" W (3.75mm x 3.75mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
ams-OSRAM USA INC.
Description of product
Product Attributes:
Series OSLON® Black Flat
Product Status Active
Color Red
Current - Test 350mA
Current - Max 1A
Temperature - Test 25°C
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SMD