LED
Product Attributes:
Series DURIS® E 2835
Product Status Active
Color Lime
Wavelength -
Current - Test 150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.1V
Lumens/Watt @ Current - Test 228 lm/W
Current - Max 200mA
Luminous Flux @ Current/Temperature 106lm (96lm ~ 116lm)
Temperature - Test 25°C
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Supplier Device Package 1411
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
ams-OSRAM USA INC.
Description of product
LED
Product Attributes:
Series DURIS® E 2835
Product Status Active
Color Lime
Wavelength -
Current - Test 150mA
Current - Max 200mA
Temperature - Test 25°C
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 1411