LED OSLON SSL80 BLUE 455NM 1212
Product Attributes:
Series OSLON® SSL 80
Product Status Active
Color Blue
Wavelength 455nm (439nm ~ 457nm)
Current - Test 350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.85V
Lumens/Watt @ Current - Test -
Current - Max 1A
Luminous Flux @ Current/Temperature 768mW (710mW ~ 825mW)
Temperature - Test 25°C
Viewing Angle 80°
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Supplier Device Package 1212
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.091" (2.31mm)
ams-OSRAM USA INC.
Description of product
Product Attributes:
Series OSLON® SSL 80
Product Status Active
Color Blue
Current - Test 350mA
Lumens/Watt @ Current - Test -
Current - Max 1A
Temperature - Test 25°C
Viewing Angle 80°
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 1212