LED OSLON SSL150 BLUE 470NM 3SMD
Product Attributes:
Series OSLON® SSL 150
Product Status Active
Color Blue
Wavelength 470nm (464nm ~ 476nm)
Current - Test 350mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.85V
Lumens/Watt @ Current - Test 76 lm/W
Current - Max 1A
Luminous Flux @ Current/Temperature 76lm (39lm ~ 112lm)
Temperature - Test 25°C
Viewing Angle 150°
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1212 (3030 Metric)
Supplier Device Package 3-SMD
Size / Dimension 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.061" (1.54mm)
ams-OSRAM USA INC.
Description of product
Product Attributes:
Series OSLON® SSL 150
Product Status Active
Color Blue
Current - Test 350mA
Current - Max 1A
Temperature - Test 25°C
Viewing Angle 150°
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 3-SMD