DIP-6, 60V / 5.0A, SSR RELAY SPS
Product Attributes:
Series 42
Product Status Active
Mounting Type Through Hole
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Output Type AC, DC
Voltage - Input 1.37VDC
Voltage - Load 0 V ~ 60 V
Load Current 5 A
On-State Resistance (Max) 24 mOhms
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -
Package / Case 6-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 6-DIP
Qualification -
TT-DKEY-3008-AA42-ND
Bright Toward Industrial Co., Ltd.
1 1
Bright Toward Industrial Co., Ltd. 3008-AA42-ND
Sku: TT-DKEY-3008-AA42-ND
Description of product
Product Attributes:
Series 42
Product Status Active
Mounting Type Through Hole
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Output Type AC, DC
Voltage - Input 1.37VDC
Voltage - Load 0 V ~ 60 V
Load Current 5 A
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -