JE2835 3V N CLASS RED
Product Status Active
Color Red
Wavelength 625nm (620nm ~ 630nm)
Current - Test 140mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V
Lumens/Watt @ Current - Test 84 lm/W
Current - Max 250mA
Luminous Flux @ Current/Temperature 26lm (Typ)
Temperature - Test 25°C
Viewing Angle 122°
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Supplier Device Package 1411
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Cree LED
Description of product
JE2835 3V N CLASS RED
Product Status Active
Color Red
Current - Test 140mA
Current - Max 250mA
Temperature - Test 25°C
Viewing Angle 122°
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 1411