SSR RELAY SPST-NO 8A 1-60V
Product Attributes:
Series RP1D
Product Status Active
Mounting Type Through Hole
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Output Type DC
Voltage - Input 4.25 ~ 32VDC
Voltage - Load 1 V ~ 60 V
Load Current 8 A
On-State Resistance (Max) -
Termination Style PC Pin
Operating Temperature -20°C ~ 80°C
Package / Case 4-SIP
Supplier Device Package 4-SIP
Approval Agency CE, cURus, EAC, UKCA
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-1864-RP1D060D8M1-ND
Carlo Gavazzi Inc.
1 1
Carlo Gavazzi Inc. 1864-RP1D060D8M1-ND
Sku: TT-DKEY-1864-RP1D060D8M1-ND
Description of product
SSR RELAY SPST-NO 8A 1-60V
Product Attributes:
Series RP1D
Product Status Active
Mounting Type Through Hole
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Output Type DC
Voltage - Input 4.25 ~ 32VDC
Voltage - Load 1 V ~ 60 V
Load Current 8 A
On-State Resistance (Max) -
Termination Style PC Pin