SSR RELAY SPST-NO 20A 1-60V
Product Attributes:
Series RM1D
Product Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Output Type DC
Voltage - Input 4 ~ 32VDC
Voltage - Load 1 V ~ 60 V
Load Current 20 A
On-State Resistance (Max) -
Termination Style Screw Terminal
Operating Temperature -40°C ~ 80°C
Package / Case Hockey Puck
Supplier Device Package -
Approval Agency CE, CSA, cURus, EAC, UKCA
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-1864-RM1D060D20-ND
Carlo Gavazzi Inc.
1 1
Carlo Gavazzi Inc. 1864-RM1D060D20-ND
Sku: TT-DKEY-1864-RM1D060D20-ND
Description of product
SSR RELAY SPST-NO 20A 1-60V
Product Attributes:
Series RM1D
Product Status Active
Mounting Type Chassis Mount
Circuit SPST-NO (1 Form A)
Output Type DC
Voltage - Input 4 ~ 32VDC
Voltage - Load 1 V ~ 60 V
Load Current 20 A
On-State Resistance (Max) -