LUXEON 2835 COLOURS, 36V OPERATI
Product Attributes:
Series LUXEON 2835
Product Status Active
Color Red-Orange
Wavelength 618nm (615nm ~ 620nm)
Current - Test 20mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 36.3V
Lumens/Watt @ Current - Test 37 lm/W
Current - Max 250mA
Luminous Flux @ Current/Temperature 27lm (Typ)
Temperature - Test 25°C
Viewing Angle 113°
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1411 (3528 Metric)
Supplier Device Package 1411
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)
TT-DKEY-1416-L128-PCO10L3500000TR-ND,1416-L128-PCO10L3500000CT-ND,1416-L128-PCO10L3500000DKR-ND
Lumileds
1 1
Lumileds 1416-L128-PCO10L3500000TR-ND,1416-L128-PCO10L3500000CT-ND,1416-L128-PCO10L3500000DKR-ND
Sku: TT-DKEY-1416-L128-PCO10L3500000TR-ND,1416-L128-PCO10L3500000CT-ND,1416-L128-PCO10L3500000DKR-ND
Description of product
Product Attributes:
Series LUXEON 2835
Product Status Active
Color Red-Orange
Current - Test 20mA
Current - Max 250mA
Temperature - Test 25°C
Viewing Angle 113°
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 1411