CAP ALUM 33UF 20% 160V SMD
Product Attributes:
Series UUJ
Product Status Active
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 160 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 95 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 152 mA @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size 0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
TT-DKEY-UUJ2C330MNJ1MTR-ND,493-UUJ2C330MNJ1MSCT-ND,493-UUJ2C330MNJ1MSDKR-ND
Nichicon
1 1
Nichicon UUJ2C330MNJ1MTR-ND,493-UUJ2C330MNJ1MSCT-ND,493-UUJ2C330MNJ1MSDKR-ND
Sku: TT-DKEY-UUJ2C330MNJ1MTR-ND,493-UUJ2C330MNJ1MSCT-ND,493-UUJ2C330MNJ1MSDKR-ND
Description of product
CAP ALUM 33UF 20% 160V SMD
Product Attributes:
Series UUJ
Product Status Active
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 160 V
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications General Purpose
Impedance -
Lead Spacing -