CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD
Product Attributes:
Series UCZ
Product Status Active
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1 A @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size 0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
TT-DKEY-UCZ1J221MNJ1MTR-ND,493-UCZ1J221MNJ1MSCT-ND,493-UCZ1J221MNJ1MSDKR-ND
Nichicon
1 1
Nichicon UCZ1J221MNJ1MTR-ND,493-UCZ1J221MNJ1MSCT-ND,493-UCZ1J221MNJ1MSDKR-ND
Sku: TT-DKEY-UCZ1J221MNJ1MTR-ND,493-UCZ1J221MNJ1MSCT-ND,493-UCZ1J221MNJ1MSDKR-ND
Description of product
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD
Product Attributes:
Series UCZ
Product Status Active
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Impedance -
Lead Spacing -