67dc06fc9fb5980024e204d2 Nichicon UCM1E221MCL1GTR-ND,493-UCM1E221MCL1GSCT-ND,493-UCM1E221MCL1GSDKR-ND https://www.tenettech.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/67dc06fd9fb5980024e204d5/zspercent20seriespercent204mm.jpg
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Product Attributes:
Series UCM
Product Status Active
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 600 mA @ 100 kHz
Impedance 160 mOhms
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
TT-DKEY-UCM1E221MCL1GTR-ND,493-UCM1E221MCL1GSCT-ND,493-UCM1E221MCL1GSDKR-ND
Nichicon
1 1
Nichicon UCM1E221MCL1GTR-ND,493-UCM1E221MCL1GSCT-ND,493-UCM1E221MCL1GSDKR-ND
Sku: TT-DKEY-UCM1E221MCL1GTR-ND,493-UCM1E221MCL1GSCT-ND,493-UCM1E221MCL1GSDKR-ND
Description of product
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Product Attributes:
Series UCM
Product Status Active
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Impedance 160 mOhms
Lead Spacing -