CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Product Attributes:
Series FC
Product Status Active
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.654 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.21 A @ 100 kHz
Impedance 29 mOhms
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
TT-DKEY-P10876-ND
Panasonic Electronic Components
1 1
Panasonic Electronic Components P10876-ND
Sku: TT-DKEY-P10876-ND
Description of product
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Product Attributes:
Series FC
Product Status Active
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Impedance 29 mOhms
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)