CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP TH
Product Attributes:
Series LGU
Product Status Active
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.56 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.794 A @ 50 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
TT-DKEY-LGU2A102MELA-ND
Nichicon
1 1
Nichicon LGU2A102MELA-ND
Sku: TT-DKEY-LGU2A102MELA-ND
Description of product
Product Attributes:
Series LGU
Product Status Active
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Impedance -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)