SENSOR CURRENT HALL 125A AC/DC
Product Attributes:
Series LAH
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect, Closed Loop
Current - Sensing 125A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Current
Sensitivity -
Frequency DC ~ 100kHz
Linearity ±0.15%
Accuracy ±0.41%
Voltage - Supply ±12V ~ 15V
Response Time 1µs
Current - Supply (Max) 144mA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Grade -
Qualification -
Polarization Bidirectional
Mounting Type Through Hole
Package / Case Module
Supplier Device Package -
TT-DKEY-LAH125-P-ND
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. LAH125-P-ND
Sku: TT-DKEY-LAH125-P-ND
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 125A AC/DC
Product Attributes:
Series LAH
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Current - Sensing 125A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Current
Sensitivity -
Frequency DC ~ 100kHz
Linearity ±0.15%
Accuracy ±0.41%
Voltage - Supply ±12V ~ 15V
Response Time 1µs
Current - Supply (Max) 144mA