SENSOR
Product Attributes:
Series F03P
Product Status Active
For Measuring AC
Sensor Type Flux Gate, Closed Loop
Current - Sensing 15A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 41.67mV/A
Frequency 300kHz
Linearity ±0.1%
Accuracy -
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
Response Time 0.3µs
Current - Supply (Max) 30mA
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Bidirectional
Mounting Type Through Hole
Package / Case Module
Supplier Device Package -
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-F03P015S05L-ND
Tamura
1 1
Tamura F03P015S05L-ND
Sku: TT-DKEY-F03P015S05L-ND
Description of product
SENSOR
Product Attributes:
Series F03P
Product Status Active
For Measuring AC
Current - Sensing 15A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 41.67mV/A
Frequency 300kHz
Linearity ±0.1%
Accuracy -
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
Response Time 0.3µs
Current - Supply (Max) 30mA