CURRENT SENSOR
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
For Measuring DC
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing 200A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity -
Frequency DC
Linearity ±0.75%
Accuracy ±1%
Voltage - Supply 20V ~ 45V
Response Time 100ms
Current - Supply (Max) 100mA
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Polarization Unidirectional
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module, Single Pass Through
Supplier Device Package -
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-DK200B420B-ND
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. DK200B420B-ND
Sku: TT-DKEY-DK200B420B-ND
Description of product
CURRENT SENSOR
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
For Measuring DC
Current - Sensing 200A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity -
Frequency DC
Linearity ±0.75%
Accuracy ±1%
Voltage - Supply 20V ~ 45V
Response Time 100ms
Current - Supply (Max) 100mA