SENSOR CURRENT HALL 500A AC/DC
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing 500A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, 0 V ~ 10 V
Sensitivity -
Frequency DC ~ 6kHz
Linearity ±1%
Accuracy ±1%
Voltage - Supply 20V ~ 50V
Response Time 150ms
Current - Supply (Max) 30mA
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Supplier Device Package -
TT-DKEY-DHR500C10-ND
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. DHR500C10-ND
Sku: TT-DKEY-DHR500C10-ND
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 500A AC/DC
Current - Sensing 500A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, 0 V ~ 10 V
Sensitivity -
Frequency DC ~ 6kHz
Linearity ±1%
Accuracy ±1%
Voltage - Supply 20V ~ 50V
Response Time 150ms
Current - Supply (Max) 30mA