SENSOR CURRENT HALL 1000A AC/DC
Product Attributes:
Series DHR
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing 1000A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity -
Frequency DC ~ 6kHz
Linearity ±1%
Accuracy ±1%
Voltage - Supply 20V ~ 50V
Response Time 150ms
Current - Supply (Max) 30mA
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Grade -
Qualification -
Polarization Bidirectional
Mounting Type Panel Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package -
TT-DKEY-DHR1000C420-ND
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. DHR1000C420-ND
Sku: TT-DKEY-DHR1000C420-ND
Description of product
Product Attributes:
Series DHR
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Current - Sensing 1000A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity -
Frequency DC ~ 6kHz
Linearity ±1%
Accuracy ±1%
Voltage - Supply 20V ~ 50V
Response Time 150ms
Current - Supply (Max) 30mA