STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 24V
Product Attributes:
Series PM
Product Status Active
Type Permanent Magnet
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 24VDC
Steps per Revolution 48.0
Step Angle 7.5°
Accuracy -
Torque - Holding (oz-in / mNm) 6.94 / 49
Size / Dimension Round - 1.378" Dia (35.00mm)
Diameter - Shaft 0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing 0.394" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing 1.650" (42.00mm)
Termination Style Wire Leads
Operating Temperature -
Coil Resistance 5.5 Ohms
Features Round Shaft
Current Rating (Amps) 600 mA
NEMA Frame Size -
TT-DKEY-942-PM35L-048-HHC7-ND
NMB Technologies Corporation
1 1
NMB Technologies Corporation 942-PM35L-048-HHC7-ND
Sku: TT-DKEY-942-PM35L-048-HHC7-ND
Description of product
STEPPER MOTOR PM BIPOLAR 24V
Product Attributes:
Series PM
Product Status Active
Type Permanent Magnet
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 24VDC
Steps per Revolution 48.0
Step Angle 7.5°
Accuracy -
Termination Style Wire Leads
Operating Temperature -
Coil Resistance 5.5 Ohms
Features Round Shaft
Current Rating (Amps) 600 mA