STEP MOTOR PM GEARED BIPOLAR 24V
Product Attributes:
Series PG
Product Status Active
Type Permanent Magnet Gear Motor
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 24VDC
Steps per Revolution 727.0
Step Angle 0.495°
Accuracy -
Torque - Holding (oz-in / mNm) 63.7 / 450
Size / Dimension Round - 0.984" Dia (25.00mm)
Diameter - Shaft 0.197" (5.00mm)
Length - Shaft and Bearing 0.394" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing 1.378" (35.00mm)
Termination Style Wire Leads
Operating Temperature -
Coil Resistance 28 Ohms
Features Double Flatted Shaft
Current Rating (Amps) 250 mA
NEMA Frame Size -
TT-DKEY-942-PG25L-D24-HHC1-ND
NMB Technologies Corporation
1 1
NMB Technologies Corporation 942-PG25L-D24-HHC1-ND
Sku: TT-DKEY-942-PG25L-D24-HHC1-ND
Description of product
Product Attributes:
Series PG
Product Status Active
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 24VDC
Steps per Revolution 727.0
Step Angle 0.495°
Accuracy -
Termination Style Wire Leads
Operating Temperature -
Coil Resistance 28 Ohms
Features Double Flatted Shaft
Current Rating (Amps) 250 mA