HALL-BASED STRADDLER CURRENT SEN
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect
Current - Sensing -
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 10mV/g
Frequency DC ~ 120kHz
Linearity ±1%
Accuracy -
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Response Time 3.2µs
Current - Supply (Max) 16mA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Polarization Bidirectional
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package 8-TSSOP
Grade Automotive
Qualification AEC-Q100
TT-DKEY-620-ACS37612LLUATR-010B5-ND
Allegro MicroSystems
1 1
Allegro MicroSystems 620-ACS37612LLUATR-010B5-ND
Sku: TT-DKEY-620-ACS37612LLUATR-010B5-ND
Description of product
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect
Current - Sensing -
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 10mV/g
Frequency DC ~ 120kHz
Linearity ±1%
Accuracy -
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Response Time 3.2µs
Current - Supply (Max) 16mA
Polarization Bidirectional
Mounting Type Surface Mount