SENSOR CURRENT HALL 150A 5-CB
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
For Measuring DC
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing 150A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 26.7mV/A
Frequency DC ~ 120kHz
Linearity ±1%
Accuracy ±1.6%
Voltage - Supply 3V ~ 5.5V
Response Time 4µs
Current - Supply (Max) 13.5mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Unidirectional
Mounting Type Through Hole
Package / Case 5-CB Formed Leads, PFF
Supplier Device Package 5-CB Module
Grade Automotive
Qualification AEC-Q100
TT-DKEY-620-1355-ND
Allegro MicroSystems
1 1
Allegro MicroSystems 620-1355-ND
Sku: TT-DKEY-620-1355-ND
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 150A 5-CB
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
For Measuring DC
Current - Sensing 150A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 26.7mV/A
Frequency DC ~ 120kHz
Linearity ±1%
Accuracy ±1.6%
Voltage - Supply 3V ~ 5.5V
Response Time 4µs
Current - Supply (Max) 13.5mA