CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Product Attributes:
Series Alchip™- MZJ
Product Status Active
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 260mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 120 mA @ 120 Hz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.272" (6.90mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 300 mA @ 100 kHz
Impedance -
TT-DKEY-565-EMZJ160ARA101MF61GTR-ND,565-EMZJ160ARA101MF61GCT-ND,565-EMZJ160ARA101MF61GDKR-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EMZJ160ARA101MF61GTR-ND,565-EMZJ160ARA101MF61GCT-ND,565-EMZJ160ARA101MF61GDKR-ND
Sku: TT-DKEY-565-EMZJ160ARA101MF61GTR-ND,565-EMZJ160ARA101MF61GCT-ND,565-EMZJ160ARA101MF61GDKR-ND
Description of product
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Product Attributes:
Series Alchip™- MZJ
Product Status Active
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
Applications Automotive
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount