CAP ALUM 2.2MF 20% 35V RADIAL TH
Product Attributes:
Series LZA
Product Status Active
Capacitance 2.2 mF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.98 A @ 120 Hz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.64 A @ 100 kHz
Impedance 25 mOhms
TT-DKEY-565-ELZA350ELL222MM20S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-ELZA350ELL222MM20S-ND
Sku: TT-DKEY-565-ELZA350ELL222MM20S-ND
Description of product
Product Attributes:
Series LZA
Product Status Active
Capacitance 2.2 mF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Impedance 25 mOhms