67dbaac58f99450024261669 Chemi-Con 565-EKZN350ELL332MLP1S-ND https://www.tenettech.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/67dbaac68f99450024261681/kznpercent20seriespercent2016x37mm.jpg
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Product Attributes:
Series KZN
Product Status Active
Capacitance 3300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.21 A @ 120 Hz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 4.28 A @ 100 kHz
Impedance 14 mOhms
TT-DKEY-565-EKZN350ELL332MLP1S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKZN350ELL332MLP1S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKZN350ELL332MLP1S-ND
Description of product
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Product Attributes:
Series KZN
Product Status Active
Capacitance 3300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Impedance 14 mOhms