CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Product Attributes:
Series KYC
Product Status Active
Capacitance 5600 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 29mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 2.652 A @ 120 Hz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.12 A @ 100 kHz
Impedance -
TT-DKEY-565-EKYC160ELL562MK30S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKYC160ELL562MK30S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKYC160ELL562MK30S-ND
Description of product
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Product Attributes:
Series KYC
Product Status Active
Capacitance 5600 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can