CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
Product Attributes:
Series KYB
Product Status Active
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.2375 A @ 120 Hz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.65 A @ 100 kHz
Impedance 37 mOhms
TT-DKEY-565-EKYB6R3ELL222MJ20S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKYB6R3ELL222MJ20S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKYB6R3ELL222MJ20S-ND
Description of product
Product Attributes:
Series KYB
Product Status Active
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Impedance 37 mOhms