CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Product Attributes:
Series KYB
Product Status Active
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.094 A @ 120 Hz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.64 A @ 100 kHz
Impedance 17 mOhms
TT-DKEY-565-EKYB6R3ELL103MK40S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKYB6R3ELL103MK40S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKYB6R3ELL103MK40S-ND
Description of product
Product Attributes:
Series KYB
Product Status Active
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3 V
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Impedance 17 mOhms