67dbaadf454efb00327a1651 Chemi-Con 565-EKYB630ELL122MLN3S-ND https://www.tenettech.com/s/59c9e4669bd3e7c70c5f5e6c/67dbaae0454efb00327a165d/kybpercent20seriespercent2016x33mm.jpg
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL
Product Attributes:
Series KYB
Product Status Active
Capacitance 1200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.8 A @ 120 Hz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3 A @ 100 kHz
Impedance 20 mOhms
TT-DKEY-565-EKYB630ELL122MLN3S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKYB630ELL122MLN3S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKYB630ELL122MLN3S-ND
Description of product
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL
Product Attributes:
Series KYB
Product Status Active
Capacitance 1200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 63 V
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Impedance 20 mOhms