CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Product Attributes:
Series KYB
Product Status Active
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.225 A @ 120 Hz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.45 A @ 100 kHz
Impedance 24 mOhms
TT-DKEY-565-EKYB101ELL471MK40S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKYB101ELL471MK40S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKYB101ELL471MK40S-ND
Description of product
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Product Attributes:
Series KYB
Product Status Active
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Impedance 24 mOhms