CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Product Attributes:
Series KYA
Product Status Active
Capacitance 1500 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.338 A @ 120 Hz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.23 A @ 100 kHz
Impedance 27 mOhms
TT-DKEY-565-EKYA350ELL152MK25S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKYA350ELL152MK25S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKYA350ELL152MK25S-ND
Description of product
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Product Attributes:
Series KYA
Product Status Active
Capacitance 1500 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Impedance 27 mOhms