CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Product Attributes:
Series KY
Product Status Active
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 700 mA @ 120 Hz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.4 A @ 100 kHz
Impedance 46 mOhms
TT-DKEY-565-EKY-350ELL471MJ20S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKY-350ELL471MJ20S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKY-350ELL471MJ20S-ND
Description of product
Product Attributes:
Series KY
Product Status Active
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Impedance 46 mOhms