CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL TH
Product Attributes:
Series KY
Product Status Active
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 726 mA @ 120 Hz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.21 A @ 100 kHz
Impedance 60 mOhms
TT-DKEY-565-EKY-160ELL681MJ16S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKY-160ELL681MJ16S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKY-160ELL681MJ16S-ND
Description of product
Product Attributes:
Series KY
Product Status Active
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Impedance 60 mOhms