CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Product Attributes:
Series KXL
Product Status Active
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 720 mA @ 120 Hz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.62 A @ 100 kHz
Impedance -
TT-DKEY-565-EKXL401ELL101ML30S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKXL401ELL101ML30S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKXL401ELL101ML30S-ND
Description of product
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL
Product Attributes:
Series KXL
Product Status Active
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can