CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL TH
Product Attributes:
Series KXJ
Product Status Active
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 315 mA @ 120 Hz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 787.5 mA @ 100 kHz
Impedance -
TT-DKEY-565-EKXJ251ELL470MJ25S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKXJ251ELL470MJ25S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKXJ251ELL470MJ25S-ND
Description of product
Product Attributes:
Series KXJ
Product Status Active
Capacitance 47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 250 V
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can