CAP ALUM 100UF 20% 220V RADIAL
Product Attributes:
Series KXJ
Product Status Active
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 220 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 625 mA @ 120 Hz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.40625 A @ 100 kHz
Impedance -
TT-DKEY-565-EKXJ221ELL101MK25S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKXJ221ELL101MK25S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKXJ221ELL101MK25S-ND
Description of product
CAP ALUM 100UF 20% 220V RADIAL
Product Attributes:
Series KXJ
Product Status Active
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 220 V
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can