CAP ALUM 120UF 20% 200V RADIAL
Product Attributes:
Series KXJ
Product Status Active
Capacitance 120 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 695 mA @ 120 Hz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.56375 A @ 100 kHz
Impedance -
TT-DKEY-565-EKXJ201ELL121ML20S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKXJ201ELL121ML20S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKXJ201ELL121ML20S-ND
Description of product
CAP ALUM 120UF 20% 200V RADIAL
Product Attributes:
Series KXJ
Product Status Active
Capacitance 120 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 200 V
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can