CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Product Attributes:
Series KMQ
Product Status Active
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 540 mA @ 120 Hz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 810 mA @ 100 kHz
Impedance -
TT-DKEY-565-EKMQ500ELL471MJ20S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKMQ500ELL471MJ20S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKMQ500ELL471MJ20S-ND
Description of product
Product Attributes:
Series KMQ
Product Status Active
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can