CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Product Attributes:
Series KMQ
Product Status Active
Capacitance 3300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.17 A @ 120 Hz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.2636 A @ 100 kHz
Impedance -
TT-DKEY-565-EKMQ160ELL332MK25S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EKMQ160ELL332MK25S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EKMQ160ELL332MK25S-ND
Description of product
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Product Attributes:
Series KMQ
Product Status Active
Capacitance 3300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can